Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) YPCL0120T
Part No.:
YPCL0120T
Datasheet:
YPCL0120T.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 265V 35MA RADIAL
Shipping
YPCL0120T Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Max:
265V
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Current - Trip (It):
80 mA
Current - Max:
400 mA
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
120 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.256" Dia x 0.197" T (6.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)