Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) YPCL0025T
Part No.:
YPCL0025T
Datasheet:
YPCL0025T.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 265V 100MA RADIAL
Shipping
YPCL0025T Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Max:
265V
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Trip (It):
200 mA
Current - Max:
1 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
25 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.354" Dia x 0.197" T (9.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)