Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) YPCJ0015T
Part No.:
YPCJ0015T
Datasheet:
YPCJ0015T.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 265V 90MA RADIAL
Shipping
YPCJ0015T Specifications
Voltage - Max:
265V
Current - Hold (Ih) (Max):
90 mA
Current - Trip (It):
180 mA
Current - Max:
1.5 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
15 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.433" Dia x 0.197" T (11.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)