Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) YPCJ0010T
Part No.:
YPCJ0010T
Manufacturer:
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
YPCJ0010T.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 265V 110MA RADIAL
Shipping
YPCJ0010T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
YP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
265V
Current - Hold (Ih) (Max):
110 mA
Current - Trip (It):
230 mA
Current - Max:
2.2 A
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
10 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.532" Dia x 0.197" T (13.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)