Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) YPBJ0055T
Part No.:
YPBJ0055T
Manufacturer:
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
YPBJ0055T.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 80V 30MA RADIAL
Shipping
YPBJ0055T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
YP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
80V
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Current - Trip (It):
60 mA
Current - Max:
700 mA
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
55 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.157" Dia x 0.138" T (4.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)