Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) YM120D260N150
Part No.:
YM120D260N150
Manufacturer:
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
YM120D260N150.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 265V 234MA RADIAL
Shipping
YM120D260N150 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
YM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
265V
Current - Hold (Ih) (Max):
234 mA
Current - Trip (It):
330 mA
Current - Max:
1.7 A
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
15 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 55°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.453" Dia x 0.177" T (11.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)