YIC YIC51513PGMGG
Part No.:
YIC51513PGMGG
Manufacturer:
YIC
Category:
RF Receivers
Package:
Module
Datasheet:
YIC51513PGMGG.pdf
Description:
RF RCVR GNSS/GPS ANT MODULE 1513
Shipping
YIC51513PGMGG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
YIC
Series:
YIC5
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Frequency:
1.598GHz ~ 1.605GHz, 1.575GHz
Sensitivity:
-165dBm
Data Rate (Max):
9.6kbps
Modulation or Protocol:
BeiDou, GLONASS, GNSS, GPS
Applications:
GPS
Current - Receiving:
150mA
Data Interface:
UART
Memory Size:
Antenna Connector:
On-Board, Patch
Features:
Voltage - Supply:
3V ~ 4.3V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C