TDK Corporation YFF31PC1C104MT009N
Part No.:
YFF31PC1C104MT009N
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric), 4 PC Pad
Datasheet:
YFF31PC1C104MT009N.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 0.1UF 20% 16V 1206
Shipping
YFF31PC1C104MT009N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
YFF-P
Package/Case:
1206 (3216 Metric), 4 PC Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Current:
2 A
DC Resistance (DCR) (Max):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Insertion Loss:
40dB @ 7MHz ~ 1GHz
Temperature Coefficient:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height (Max):
0.059" (1.50mm)