TDK Corporation YFF21PC1A475MT000N
Part No.:
YFF21PC1A475MT000N
Package:
0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Datasheet:
YFF21PC1A475MT000N.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 4.7UF 20% 10V 0805
Shipping
YFF21PC1A475MT000N Specifications
Package/Case:
0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Current:
3 A
DC Resistance (DCR) (Max):
12mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Insertion Loss:
40dB @ 200kHz ~ 1GHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height (Max):
0.039" (1.00mm)