TDK Corporation YFF18PC0J475MT0H0N
Part No.:
YFF18PC0J475MT0H0N
Package:
0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Datasheet:
YFF18PC0J475MT0H0N.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 4.7UF 20% 6.3V 0603
Shipping
YFF18PC0J475MT0H0N Specifications
Package/Case:
0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Current:
4 A
DC Resistance (DCR) (Max):
12mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Insertion Loss:
40dB @ 200kHz ~ 1GHz
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Height (Max):
0.035" (0.90mm)