TDK Corporation YFF15PC1C104MT000N
Part No.:
YFF15PC1C104MT000N
Package:
0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Datasheet:
YFF15PC1C104MT000N.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 0.1UF 20% 16V 0402
Shipping
YFF15PC1C104MT000N Specifications
Package/Case:
0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Current:
3 A
DC Resistance (DCR) (Max):
30mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Insertion Loss:
40dB @ 9MHz ~ 1GHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height (Max):
0.014" (0.35mm)