TDK Corporation YFF15PC0G435MT000N
Part No.:
YFF15PC0G435MT000N
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Datasheet:
YFF15PC0G435MT000N.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 4.3UF 20% 4V 0402
Shipping
YFF15PC0G435MT000N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
YFF-P
Package/Case:
0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4V
Current:
2 A
DC Resistance (DCR) (Max):
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Insertion Loss:
40dB @ 200kHz ~ 1GHz
Temperature Coefficient:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height (Max):
0.014" (0.35mm)