NKK Switches YB02KW01-28-FB
Part No.:
YB02KW01-28-FB
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
YB02KW01-28-FB.pdf
Description:
INCAND PANEL INDICATOR GRN 28V
Shipping
YB02KW01-28-FB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
YB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Incandescent
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Green
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
Voltage:
28V
Current:
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.63" (16.00mm)
Lens Size:
16.00mm Dia
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)