Telemecanique Sensors XY2CE5A270H7
Part No.:
XY2CE5A270H7
Datasheet:
XY2CE5A270H7.pdf
Description:
CABLE PULL SWITCH 1NC 3A 240V
Shipping
XY2CE5A270H7 Specifications
Series:
XY2CE
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
3A (AC), 270mA (DC)
Voltage Rating - AC:
240V
Voltage Rating - DC:
250V
Maximum Cable Length:
50m
Features:
Push Button Emergency Stop Switch
Operating Force:
Ingress Protection:
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C