Telemecanique Sensors XY2CE1A250EX
Part No.:
XY2CE1A250EX
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Category:
Cable Pull Switches
Package:
Datasheet:
XY2CE1A250EX.pdf
Description:
CABLE PULL SWITCH 1NC 3A 240V
Shipping
XY2CE1A250EX Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Series:
XY2C
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
3A (AC), 270mA (DC)
Voltage Rating - AC:
240V
Voltage Rating - DC:
250V
Maximum Cable Length:
70m
Features:
Operating Force:
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C