Telemecanique Sensors XX918A3F1M12
Part No.:
XX918A3F1M12
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
XX918A3F1M12.pdf
Description:
ULTRASONIC SENSORS XX, ULTRASONI
Shipping
XX918A3F1M12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Series:
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M18
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Ultrasonic
Sensing Distance:
19.685" (500mm)
Output Type:
Analog Voltage
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Thermoplastic Polyester
Voltage - Supply:
12V ~ 24V
Termination Style:
Connector
Operating Temperature:
-20°C ~ 65°C