Omron Automation and Safety XW2R-P50G-T
Part No.:
XW2R-P50G-T
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Interface Modules
Package:
Datasheet:
XW2R-P50G-T.pdf
Description:
INTERFACE MOD RCPT 50PS 14-28AWG
Shipping
XW2R-P50G-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
XW2R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Process Side Connection:
Terminal Blocks - Screw Connection
Control Side Connection:
Rectangular, Female
Control Side Cable Retainer:
Latches
Positions / Poles:
50
Features:
Voltage - Rated:
125VAC
Current Rating (Per Contact):
1 A
Operating Temperature:
0°C ~ 55°C
Length:
5.453" (138.51mm)
Width:
1.969" (50.00mm)