Omron Automation and Safety XW2B-20J6-6
Part No.:
XW2B-20J6-6
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Interface Modules
Package:
Datasheet:
XW2B-20J6-6.pdf
Description:
INTERFACE MODULE HDR 20POS
Shipping
XW2B-20J6-6 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
XW2B
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Process Side Connection:
Terminal Blocks - Screw Connection
Control Side Connection:
Rectangular, Male
Control Side Cable Retainer:
Latches
Positions / Poles:
20
Features:
Voltage - Rated:
24VDC
Current Rating (Per Contact):
1 A
Operating Temperature:
0°C ~ 55°C
Length:
5.315" (135.00mm)
Width:
1.772" (45.00mm)