SunLED XTNI12BF
Part No.:
XTNI12BF
Manufacturer:
SunLED
Category:
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
Package:
Radial
Datasheet:
XTNI12BF.pdf
Description:
EMITTER IR 940NM 50MA RADIAL
Shipping
XTNI12BF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SunLED
Series:
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):
50mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:
25mW/sr @ 50mA
Wavelength:
940nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Viewing Angle:
20°
Orientation:
Top View
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)