Vishay Dale XT3620H20M
Part No.:
XT3620H20M
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Crystals
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
XT3620H20M.pdf
Description:
CRYSTAL, XT36C SERIES
Shipping
XT3620H20M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
XT36C
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
MHz Crystal
Frequency:
20 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±50ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
25 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.177" W (8.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)