Telemecanique Sensors XS8G12PC440
Part No.:
XS8G12PC440
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Category:
Proximity Sensors
Package:
Module
Datasheet:
XS8G12PC440.pdf
Description:
INDUCTIVE SENSOR 30VDC 100MA XS
Shipping
XS8G12PC440 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Series:
XS
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.157" (4mm)
Output Type:
PNP-NC/NO, 4-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Plastic
Voltage - Supply:
12V ~ 48V
Termination Style:
Cable
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C