Telemecanique Sensors XS8C4A1DPP20
Part No.:
XS8C4A1DPP20
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Category:
Proximity Sensors
Package:
Module
Datasheet:
XS8C4A1DPP20.pdf
Description:
DC NO/NC 2WIRE FLUSH SN 20MM CON
Shipping
XS8C4A1DPP20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Series:
XS
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.787" (20mm)
Output Type:
NC/NO, 2-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage - Supply:
12V ~ 48V
Termination Style:
Connector
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C