Telemecanique Sensors XS7C2A1DAM12
Part No.:
XS7C2A1DAM12
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Category:
Proximity Sensors
Package:
Module
Datasheet:
XS7C2A1DAM12.pdf
Description:
DC NO 2WIRE FLUSH SN 15MM CONN M
Shipping
XS7C2A1DAM12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Series:
XS
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.591" (15mm)
Output Type:
SCR-NO, 2-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Shielded
Material - Body:
Plastic
Voltage - Supply:
12V ~ 48V
Termination Style:
Connector
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C