Telemecanique Sensors XS612B4PBM12
Part No.:
XS612B4PBM12
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet:
XS612B4PBM12.pdf
Description:
INDUCTIVE SENSOR 58VDC 200MA XS
Shipping
XS612B4PBM12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Series:
XS
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M12
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.276" (7mm)
Output Type:
PNP-NC, 3-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Shielded
Material - Body:
Metal
Voltage - Supply:
12V ~ 48V
Termination Style:
Connector
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C