Telemecanique Sensors XS1M18AB120
Part No.:
XS1M18AB120
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
XS1M18AB120.pdf
Description:
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Shipping
XS1M18AB120 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Series:
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M18
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.197" (5mm)
Output Type:
Analog Current, NC, 2-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:
12V ~ 24V
Termination Style:
Cable Leads
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C