Telemecanique Sensors XS108B3PBM12
Part No.:
XS108B3PBM12
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet:
XS108B3PBM12.pdf
Description:
SENSOR, INDUCTIVE
Shipping
XS108B3PBM12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Series:
XS
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M8
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.098" (2.5mm)
Output Type:
PNP-NC, 3-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Shielded
Material - Body:
Metal
Voltage - Supply:
12V ~ 24V
Termination Style:
Connector
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C