Bel Power Solutions XRCM60-12
Part No.:
XRCM60-12
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
XRCM60-12.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 60W
Shipping
XRCM60-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
Melcher RCM (60W)
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):
16.8V
Voltage - Input (Max):
137.5V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
60W
Voltage - Isolation:
4.2 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
87%
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.77" L x 1.97" W x 1.26" H (172.0mm x 50.0mm x 32.0mm)