Omron Electronics Inc-EMC Div XP3A-4654-0750D-R/S
Part No.:
XP3A-4654-0750D-R/S
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Contacts, Spring Loaded (Pogo Pins), and Pressure
Package:
Datasheet:
XP3A-4654-0750D-R/S.pdf
Description:
CONTACT SPRING LOADED T/H GOLD
Shipping
XP3A-4654-0750D-R/S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
XP3A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Contact Type:
Probe Pin
Mounting Type:
Through Hole
Maximum Working Height:
0.203" (5.15mm)
Recommended Working Height:
0.183" (4.65mm)
Minimum Working Height:
Pad Layout Dimension:
Operating Force - Initial:
15gf
Operating Force - Mid Compression:
Plunger Size:
0.003" ~ 0.018" (0.07mm ~ 0.046mm)