B&K Precision XLN15010-GL
Part No.:
XLN15010-GL
Manufacturer:
B&K Precision
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
XLN15010-GL.pdf
Description:
PWR SUPP PROGRAM DC 5-150V 1560W
Shipping
XLN15010-GL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
B&K Precision
Series:
XLN
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
100 ~ 240VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
5 ~ 150VDC
Current - Output:
0.04 ~ 10.4A
Display Type:
LCD
Number of Characters:
4 (2)
Size / Dimension:
18.110" L x 16.535" W x 1.740" H (460.00mm x 420.00mm x 44.20mm)
Features:
GPIB, LAN Interface, Memory, Programmable, RS485, USB Interface
Power (Watts):
1560W