B&K Precision XLN10014
Part No.:
XLN10014
Manufacturer:
B&K Precision
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
XLN10014.pdf
Description:
PWR SUPP PROGRAMABLE DC 100V/14A
Shipping
XLN10014 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
B&K Precision
Series:
XLN
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
100 ~ 240VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
0 ~ 100VDC
Current - Output:
0 ~ 14.4A
Display Type:
LCD
Number of Characters:
4 (2)
Size / Dimension:
17.008" L x 16.535" W x 1.717" H (432.00mm x 420.00mm x 43.60mm)
Features:
Memory, Programmable, RS485 and USB Interface
Power (Watts):
1440W