CFSensor XGZP6859A040KPG33
Part No.:
XGZP6859A040KPG33
Manufacturer:
CFSensor
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
XGZP6859A040KPG33.pdf
Description:
Pressure Sensor 5.8PSI(0~40kPa)
Shipping
XGZP6859A040KPG33 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CFSensor
Series:
Package/Case:
6-SMD Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Applications:
Board Mount
Pressure Type:
Gauge
Operating Pressure:
5.8PSI (40kPa)
Output Type:
Analog
Output:
0.2 V ~ 2.7 V
Accuracy:
±2%
Voltage - Supply:
3.3V
Port Size:
Male - 0.12" (3mm) Tube
Port Style:
Barbless
Features:
Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:
Surface Mount (SMD,SMT)
Maximum Pressure:
14.5PSI (100kPa)
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C