Coilcraft XGL1060-222MEC
Part No.:
XGL1060-222MEC
Manufacturer:
Coilcraft
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
XGL1060-222MEC.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 25.3A 4.3MOHM SM
Shipping
XGL1060-222MEC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Coilcraft
Series:
XGL1060
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
25.3 A
Current - Saturation (Isat):
31A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
4.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.445" L x 0.394" W (11.30mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)