Coilcraft XFL3012-472MEC
Part No.:
XFL3012-472MEC
Manufacturer:
Coilcraft
Category:
Fixed Inductors
Package:
1212 (3030 Metric)
Datasheet:
XFL3012-472MEC.pdf
Description:
XFL3012-472MEC
Shipping
XFL3012-472MEC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Coilcraft
Series:
XFL3012
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
171mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
52.6MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1212
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.051" (1.30mm)