Torex Semiconductor Ltd XC9142C33CER-G
Part No.:
XC9142C33CER-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
XC9142C33CER-G.pdf
Description:
IC REG BOOST 3.3V 500MA 6USPC
Shipping
XC9142C33CER-G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Series:
XC9142
Package/Case:
6-UFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Up
Output Configuration:
Positive
Topology:
Boost
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
0.65V
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
500mA
Frequency - Switching:
1.2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)