Digi XBP24-Z7CIT-002
Part No.:
XBP24-Z7CIT-002
Datasheet:
XBP24-Z7CIT-002.pdf
Description:
RF TXRX MOD 802.15.4 CHIP TH
Shipping
XBP24-Z7CIT-002 Specifications
Series:
XBee-Pro® ZB
Packaging:
Bulk
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
Protocol:
Zigbee®
Frequency:
2.4GHz
Power - Output:
17dBm
Sensitivity:
-102dBm
Serial Interfaces:
UART
Antenna Type:
Integrated, Chip
Utilized IC / Part:
EM250
Memory Size:
Voltage - Supply:
3V ~ 3.4V
Current - Receiving:
45mA
Current - Transmitting:
295mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C