Digi XBP24-DMCIT-250J
Part No.:
XBP24-DMCIT-250J
Datasheet:
XBP24-DMCIT-250J.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM>1GHZ CHIP TH
Shipping
XBP24-DMCIT-250J Specifications
Series:
XBee-Pro® DigiMesh® 2.4
RF Family/Standard:
General ISM > 1GHz
Protocol:
Modulation:
DSSS
Frequency:
2.4GHz
Power - Output:
10dBm
Sensitivity:
-100dBm
Serial Interfaces:
UART
Antenna Type:
Integrated, Chip
Utilized IC / Part:
EM357
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.8V ~ 3.4V
Current - Receiving:
55mA
Current - Transmitting:
150mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C