Digi XBP24CDMPIT-001
Part No.:
XBP24CDMPIT-001
Datasheet:
XBP24CDMPIT-001.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM > 1GHZ TRACE SMD
Shipping
XBP24CDMPIT-001 Specifications
Series:
XBee-Pro® DigiMesh® 2.4
Packaging:
Tray
Programmable:
Verified
RF Family/Standard:
General ISM > 1GHz
Protocol:
Modulation:
DSSS
Frequency:
2.4GHz
Power - Output:
18dBm
Sensitivity:
-101dBm
Serial Interfaces:
SPI, UART
Antenna Type:
Integrated, Trace
Utilized IC / Part:
EM357
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Current - Receiving:
31mA
Current - Transmitting:
120mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C