Digi XBP24CAPIT-001
Part No.:
XBP24CAPIT-001
Datasheet:
XBP24CAPIT-001.pdf
Description:
RF TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT TH
Shipping
XBP24CAPIT-001 Specifications
Series:
XBee-Pro® 802.15.4
Packaging:
Tray
Programmable:
Verified
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
1Mbps
Power - Output:
18dBm
Sensitivity:
-101dBm
Serial Interfaces:
SPI, UART
Antenna Type:
Integrated, Trace
Utilized IC / Part:
EM357
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Current - Receiving:
31mA
Current - Transmitting:
120mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C