Digi XBP24BZ7PIT-003J
Part No.:
XBP24BZ7PIT-003J
Manufacturer:
Digi
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
Module
Datasheet:
XBP24BZ7PIT-003J.pdf
Description:
RF TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT TH
Shipping
XBP24BZ7PIT-003J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Digi
Series:
XBee-Pro® ZB S2B
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
Protocol:
Zigbee®
Modulation:
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
250kbps
Power - Output:
10dBm
Sensitivity:
-102dBm
Serial Interfaces:
SPI, UART
Antenna Type:
Integrated, Trace
Utilized IC / Part:
EM357
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Current - Receiving:
47mA ~ 62mA
Current - Transmitting:
117mA ~ 132mA
Mounting Type:
Through Hole
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C