Digi XB24-Z7UIT-005
Part No.:
XB24-Z7UIT-005
Datasheet:
XB24-Z7UIT-005.pdf
Description:
RF TXRX MOD 802.15.4U.FL TH
Shipping
XB24-Z7UIT-005 Specifications
Series:
XBee® ZB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
Protocol:
Zigbee®
Frequency:
2.4GHz
Power - Output:
1dBm
Sensitivity:
-96dBm
Serial Interfaces:
UART
Antenna Type:
Antenna Not Included, U.FL
Utilized IC / Part:
EM250
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.1V ~ 3.6V
Current - Receiving:
38mA ~ 40mA
Current - Transmitting:
35mA ~ 45mA
Mounting Type:
Through Hole
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C