Digi XB24-Z7PIT-001
Part No.:
XB24-Z7PIT-001
Datasheet:
XB24-Z7PIT-001.pdf
Description:
RF TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT TH
Shipping
XB24-Z7PIT-001 Specifications
Series:
XBee® ZB
Packaging:
Bulk
Protocol:
Zigbee®
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
250kbps
Power - Output:
1dBm
Sensitivity:
-96dBm
Serial Interfaces:
UART
Antenna Type:
Integrated, Trace
Utilized IC / Part:
EM250
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.1V ~ 3.6V
Current - Receiving:
38mA ~ 40mA
Current - Transmitting:
35mA ~ 45mA
Mounting Type:
Through Hole
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C