Digi XB24-WFWIT-001
Part No.:
XB24-WFWIT-001
Datasheet:
XB24-WFWIT-001.pdf
Description:
RF TXRX MOD WIFI WIRE ANTENNA TH
Shipping
XB24-WFWIT-001 Specifications
Series:
XBee®
Packaging:
Tray
RF Family/Standard:
WiFi
Protocol:
802.11b/g/n
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
65Mbps
Power - Output:
15dBm
Sensitivity:
-97dBm
Serial Interfaces:
Antenna Type:
Integrated, Wire Antenna
Voltage - Supply:
3.1V ~ 3.6V
Current - Receiving:
140mA
Current - Transmitting:
260mA
Mounting Type:
Through Hole
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C