Digi XB24-DMWIT-250
Part No.:
XB24-DMWIT-250
Datasheet:
XB24-DMWIT-250.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM>1GHZ WIRE ANT TH
Shipping
XB24-DMWIT-250 Specifications
Series:
XBee® DigiMesh® 2.4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
General ISM > 1GHz
Frequency:
2.4GHz
Power - Output:
0dBm
Sensitivity:
-92dBm
Serial Interfaces:
UART
Antenna Type:
Integrated, Wire Antenna
Utilized IC / Part:
EM357
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.8V ~ 3.4V
Current - Receiving:
50mA
Current - Transmitting:
45mA
Mounting Type:
Through Hole
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C