Digi XB24CDMRIS-001
Part No.:
XB24CDMRIS-001
Datasheet:
XB24CDMRIS-001.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM>1GHZ CAST SMD
Shipping
XB24CDMRIS-001 Specifications
Series:
XBee® DigiMesh® 2.4
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Verified
RF Family/Standard:
General ISM > 1GHz
Frequency:
2.4GHz
Power - Output:
8dBm
Sensitivity:
-102dBm
Serial Interfaces:
SPI, UART
Antenna Type:
Antenna Not Included, Castellation
Utilized IC / Part:
EM357
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Current - Receiving:
31mA
Current - Transmitting:
45mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C