Digi XB24CDMPIS-001
Part No.:
XB24CDMPIS-001
Manufacturer:
Digi
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
Module
Datasheet:
XB24CDMPIS-001.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM > 1GHZ TRACE SMD
Shipping
XB24CDMPIS-001 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Digi
Series:
XBee® DigiMesh® 2.4
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Verified
RF Family/Standard:
General ISM > 1GHz
Protocol:
Modulation:
DSSS
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
250kbps
Power - Output:
8dBm
Sensitivity:
-102dBm
Serial Interfaces:
SPI, UART
Antenna Type:
Integrated, Trace
Utilized IC / Part:
EM357
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Current - Receiving:
31mA
Current - Transmitting:
45mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C