Digi XB24-BSIT-004
Part No.:
XB24-BSIT-004
Manufacturer:
Digi
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
Module
Datasheet:
XB24-BSIT-004.pdf
Description:
RF TXRX MOD 802.15.4RPSMA SMD
Shipping
XB24-BSIT-004 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Digi
Series:
XBee® ZNet 2.5
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
Protocol:
Zigbee®
Modulation:
DSSS
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
250kbps
Power - Output:
3dBm
Sensitivity:
-96dBm
Serial Interfaces:
UART
Antenna Type:
Antenna Not Included, RP-SMA
Utilized IC / Part:
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.1V ~ 3.6V
Current - Receiving:
38mA ~ 40mA
Current - Transmitting:
35mA ~ 40mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C