Triad Magnetics WSX075-3200
Part No.:
WSX075-3200
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
WSX075-3200.pdf
Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 24W
Shipping
WSX075-3200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Triad Magnetics
Series:
WSX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
7.5V
Current - Output (Max):
3.2A
Power (Watts):
24 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 45°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:
48" (1.22m)
Input Connector:
Multi-Blade
Features:
Size / Dimension:
3.02" L x 1.87" W x 1.38" H (76.8mm x 47.5mm x 35.0mm)