Triad Magnetics WSU045-1500
Part No.:
WSU045-1500
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
WSU045-1500.pdf
Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 4.5V 6.8W
Shipping
WSU045-1500 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Triad Magnetics
Series:
WSU
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
4.5V
Current - Output (Max):
1.5A
Power (Watts):
6.8 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:
60" (1.52m)
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
2.80" L x 1.69" W x 1.18" H (71.0mm x 42.8mm x 30.0mm)