Essentra Components WSLT-01A-19
Part No.:
WSLT-01A-19
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Cable Supports and Fasteners
Package:
Datasheet:
WSLT-01A-19.pdf
Description:
CBL CLIP WIRE SADDLE ARROWHEAD
Shipping
WSLT-01A-19 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
Richco
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Clip, Wire Saddle
Type Attributes:
Hinged, Top Lock
Opening Size:
0.420" L x 0.190" H (10.67mm x 4.83mm)
Mounting Type:
Arrowhead, Winged
Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color:
Natural
Length:
0.660" (16.76mm)
Width:
0.200" (5.08mm)
Height:
0.420" (10.67mm)
Panel Hole Size:
0.187" (4.75mm)