Taoglas Limited WS.03.B.305151
Part No.:
WS.03.B.305151
Manufacturer:
Taoglas Limited
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
WS.03.B.305151.pdf
Description:
HERCULES WI-FI EXTERNAL ANTENNA
Shipping
WS.03.B.305151 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taoglas Limited
Series:
Hercules
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
WiFi
Frequency Group:
UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
Frequency (Center/Band):
2.45GHz, 5.5GHz, 6.525GHz
Frequency Range:
2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz, 5.925GHz ~ 7.125GHz
Antenna Type:
Dome
Number of Bands:
3
VSWR:
Return Loss:
Gain:
2.7dBi, 3.2dBi, 4.3dBi
Power - Max:
10 W
Features:
Cable - 5m
Termination:
RP-SMA Male
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Panel Mount
Height (Max):
1.142" (29.00mm)